... Час - те ж, що й гроші: не витрачайте його намарно, і у вас буде його достатньо (Г. Левіс) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 20.04.2016 - Секція №5
Реформування інститутів держави і права у зв’язку із євроінтеграцією нашої країни, зумовлює актуалізацію питання характеристики контрабандного посягання.
Під контрабандою розуміється переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї), а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації (стаття 201 Кримінального кодексу України). Не слід забувати і про статтю 305 Кримінального кодексу України, у якій говориться про контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів [1].
Криміналістична характеристика контрабанди полягає у виділенні її складових та їхньої характеристики. Існує велика кількість думок вчених, які саме складові елементи слід віднести до характеристики контрабанди. На мою думку, більш повно можна прослідкувати характеристику даного виду злочину шляхом включення таких елементів: предмет злочинного посягання; спосіб вчинення і приховування злочину; типові сліди; обстановка вчинення контрабанди та особа злочинця.
Про ці елементи далі і піде мова.
По-перше – предмет даного злочину.
До предмета злочинного посягання у справах про контрабанду відносяться: 
1. Культурні цінності. 2. Вибухові речовини. 3. Отруйні речовини – це речовини чи відходи, які, потрапляючи в середину організму через органи дихання, травлення або через шкіру, здатні викликати смерть людини чи справляти на неї сильний негативний вплив. 4.Сильнодіючі речовини. 5. Радіоактивні матеріали – це речовини, які створюють або в певних умовах здатні створювати іонізуюче випромінювання. 6. Зброя – предмети та пристрої, що призначені для ураження живих цілей, кораблів, літаків (вертольотів) та інших об'єктів і не мають іншого призначення; та боєприпаси до неї (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї) – це патрони до нарізної вогнепальної зброї різних калібрів, артилерійські снаряди, бомби, міни, гранати, бойові частини ракет і торпед та інші вироби в зібраному вигляді, споряджені вибуховою речовиною і призначені для стрільби з вогнепальної зброї чи для вчинення вибуху. 7. Спеціальні технічні засоби [2].
По-друге – спосіб вчинення і приховування злочину. Типовими способами вчинення контрабанди є переміщення через митний кордон поза митним контролем або переміщення шляхом приховування контрабандних елементів від митного контролю.
Переміщення поза митним контролем передбачає ввезення або вивезення контрабандних елементів через митний кордон країни поза визначеними митними органами України місцями – митницями або митними постами. Найчастіше це здійснюється шляхом об'їзду митних постів легковими або вантажними автомобілями або обходу місць митного контролю пішоходами.
Приховування від митного контролю предметів контрабанди передбачає будь-який спосіб приховування, що ускладнює їх виявлення: використання тайників; використання підроблених документів, які містять неправдиві дані чи є підставою для переміщення інших предметів, тощо.
Приховування контрабанди полягає у діях з перешкоджання встановленню факту незаконного переміщення контрабандних предметів через кордон шляхом знищення, маскування або фальсифікації слідів контрабанди і маскування особи, яка вчинила зазначений злочин.
Знищення полягає у ліквідації слідів контрабанди (знищення підроблених документів, засобів вчинення злочинів, слідів пальців рук з предметів контрабанди тощо). Маскування передбачає, наприклад, періодичну зміну місця проживання особи, яка займається контрабандою; зміну зовнішності, одягу; спосіб життя, який не привертає до себе уваги, тощо; фальсифікація - повне або часткове підроблення митних та інших документів, товарів тощо.
По-третє – залишення злочинцем слідів скоєного злочину. При переміщенні контрабанди поза митним контролем можуть залишатися сліди транспортних засобів, взуття тощо, а також сліди вантажу, який перевозився (наприклад сліди хімікатів, цукру, рису тощо). При використанні тайників та інших засобів приховування можуть залишатися сліди тайників (залишені на автомашині дефекти в місцях, які використовувалися або спеціально зроблені для приховування контрабандного товару, сліди фарбування). При вчиненні контрабанди шляхом фальсифікацій документів залишаються сліди підробки митних документів (шляхом заміни частини тексту, дописки, травлення, підчистки, підроблення штампів і відтисків печаток).
Типовими своєрідними слідами вчинення контрабанди є незвичайна поведінка осіб під час незаконного переміщення контрабандних предметів: підвищена нервозність, роздратованість, незвичайні міміка, жести тощо.
По-четверте – обстановка вчинення контрабанди. Найбільш поширеним місцем вчинення контрабанди є зона митного контролю (приміщення митниці, оглядовий майданчик для автомобілів, купе автомашини, салон автобуса, купе вагона тощо). Час вчинення контрабанди пов'язаний переважно з розкладом руху транспорту. В інших випадках, як правило, обирається друга половина ночі або кінець зміни митного наряду.
Останній пункт – особа злочинця. Статисті данні дають інформацію, що це переважно чоловіки до 40 років, громадяни України, які ніде офіційно не працюють, добре знають специфіку митного контролю і приховування контрабанди. Для жінок характерна контрабанда ювелірних виробів, наркотиків, валюти.
Отже, криміналістична характеристика такого виду злочину як контрабанда містить такі складові елементи: визначення предмету злочинного посягання; яким способом здійснюється вчинення та приховування злочину; типові сліди контрабандного посягання; визначення обстановки вчинення контрабанди та типова характеристика особи злочинця. Знаючи ці ознаки відповідна особа державного органу зможе визначити та попередити вчинення даного виду злочину, що в умовах реформування інститутів держави і права та євроінтеграції нашої країни має велике значення [3].
 
Список використаних джерел:
1. Кримінальний кодекс України: станом на 18 березня 2016 / Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К.: Парлам. вид-во, 2001. – 131 с. – (Бібліотека офіційних видань).
2. Wikipedia, the free encyclopedia: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Контрабанда.
3. Криміналістика: академічний курс. Підручник. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/1588072860905/pravo/rozsliduvannya_kontrabandi. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція