... Таємниця успіху у тому, щоб бути готовим скористатися зі слушної нагоди, коли вона настане (Б. Шоу) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 06.10.2016 - Секція №5
Втілення в національному кримінальному законодавстві міжнародно-правових норм захисту миру та безпеки людства відбулося в 2001 р., коли до КК України було вперше включено окремий розділ, присвячений злочинам проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. До цього моменту кримінальне законодавство містило лише окремі заборони в цьому напрямку, спрямовані на обмеження засобів та методів ведення війни і на захист прав людини під час збройного конфлікту. Норми вітчизняного кримінального законодавства фактично є результатом імплементації окремих положень відповідних міжнародних документів, що створює додаткові труднощі при кваліфікації розглядуваної групи злочинів, адже в багатьох випадках слід звертатися до міжнародно-правових джерел. Наприклад, джерелами норм про злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку є статути Нюрнбергського (1945 р.) і Токійського (1946 р.) військових трибуналів, статути міжнародних кримінальних трибуналів по Югославії (1993 р.) та по Руанді (1994 p.), Римський Статут Міжнародного кримінального суду 1998 p., інші конвенції і резолюції ОНН. 
На думку В.О. Іващенко, характерним для проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку є те, що вони посягають на міждержавні інтереси, тобто мають міжнародний характер. Очевидним є те, що проти злочинів міжнародного характеру жодна держава світу не може самостійно вести боротьбу в силу особливостей цих протиправних діянь, що вичиняються на території різних країн. До злочинів проти миру та безпеки людства – не застосовуються строки давності.
Специфікуючи міжнародні стандарти до злочинів, передбачених Розділом ХХ КК України можна згрупувати їх в залежності від загального об’єкта таким чином:
1) мир виступає загальним об’єктом для таких злочинів як: пропаганда війни та планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни (ст. 436 та ст. 437 КК України);
2) безпека людства виступає загальним об’єктом для таких злочинів як: порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України), найманство (ст. 447 КК України); застосування зброї масового знищення (ст. 439 КК України), розроблення, виробництво, придбання, зберігання, збут, транспортування зброї масового знищення (ст. 440 КК України), екоцид (ст. 441 КК України), геноцид (ст. 442 КК України);
3) міжнародний правопорядок виступає загальним об’єктом для таких злочинів як: виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів (ст. 4361 КК України), посягання на життя представника іноземної держави (ст. 443 КК України), злочини проти осіб та установ, що мають міжнародний захист (ст. 444 КК України), незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Червоного Кристала (ст. 445 КК України), піратство (ст. 446 КК України). 
Родовим об’єктом розглядуваних злочинів є міжнародний правопорядок, а злочини, передбачені статтями 443, 444 і 446 КК України, мають ще й обов’язкові додаткові об'єкти: перший з них – життя людини, другий (альтернативно) – нормальна діяльність певних установ, власність, життя, здоров'я, воля і гідність особи, третій (також альтернативно) – власність, життя, здоров'я, воля і гідність особи. 3 об'єктивної сторони ці злочини, як правило, вважаються закінченими з моменту вчинення відповідного суспільно небезпечного діяння, тобто є формальними за конструкцією складу. Деякі з них (наприклад, кваліфіковані склади злочинів, передбачених статтями 438, 439 і 446) є злочинами з матеріальними складами.
Із суб’єктивної сторони усі ці злочини характеризуються прямим умислом, що підтверджується, зокрема, і тим, що для злочинів, передбачених статтями, 443, 444, 446 КК України, обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є ще й спеціальна мета. Суб'єктами злочинів проти міжнародного правопорядку можуть бути осудні особи, які досягли 16-річного віку, а злочину, передбаченого ст. 443, – 14-річного віку. 
Отже, окрім тотожності окремих елементів складу злочину зазначені злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку мають спільні риси: походять з міжнародно-правових норм; мають надзвичайну високий рівень суспільної небезпеки; мають глобальний характер. Таким чином, незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця є класичним видом злочину, що походить з міжнародних актів та спрямований на порушення встановленого міжнародного правопорядку. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
May
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція