... Час - те ж, що й гроші: не витрачайте його намарно, і у вас буде його достатньо (Г. Левіс) ...

Головне меню

Міжнародна науково-практична конференція 15.04.21 - СЕКЦІЯ №3
Реформування цивільного процесуального законодавства щодо перегляду судових рішень занововиявленими обставинами сприяє реалізації завдань цивільного судочинства – справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Мудрецька Г. В. основними завданнями перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами визначає оцінку їх правосудності з метою ефективного поновлення порушених прав осіб. Процесуальна форма такого перегляду повинна відповідати сучасним стандартам захисту прав і законних інтересів осіб з дотриманням принципу верховенства права [1, с. 46].
Оптимізація стадії «Перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами» потребує відповідного узагальнення судової практики Верховним Судом, додаткового дослідження проблемних питань при визначенні судами підстав та умов перегляду, інстанційності суду, кваліфікованого застосування принципу res judicata.
Так, відповідно до положень статті 423 ЦПК України рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами. Судові рішення можуть бути переглянути за нововиявленими обставинами тільки при наявності певних підстав:
1) наявність обставин, істотних для справи, якщо на час розгляду справи вони не були встановлені судом та не були відомі особі, яка звертається із заявою, і не могли бути відомі цій особі;
2) якщо факт надання завідомо неправильного висновку експертом, завідомо неправдиві показання свідка, завідомо неправильний переклад, фальшивості доказів (письмових, речових чи електронних), що призвели до ухвалення незаконного рішення у даній справі, який був встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили; 
3) якщо судове рішення, яке є підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду, скасоване (частина 2 статті 423). 
Встановлення нових обставин судом вищої інстанції не розглядається законодавством як підстава перегляду рішення за нововиявленими обставинами.
Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ визначив нововиявлені обставини – це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику, а також обставини, які виникли після набрання судовим рішенням законної сили та віднесені законом до нововиявлених обставин (пункт 3 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 4 «Про застосування цивільного процесуального законодавства при перегляді судових рішень у зв`язку з нововиявленими обставинами»). 
Верховний Суд у постанові від 21 лютого 2018 року справа № 454/3003/14-ц визначив, що неподання стороною або особою, яка бере учать у справі, доказу, про який їй було відомо та який підтверджує відповідні обставини, а також відмова суду у прийнятті доказів, не є підставами для перегляду судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами [2].
У постанові від 10.01.2019 Касаційного цивільного суду Верховного Суду (по справі № 1321/2658/2012) зазначені безпідставними посилання особи, що звернулася до суду, на постанову Верховного Суду України від 01 березня 2017 року № 6-3139цс16 як на нововиявлену обставину, оскільки ця постанова винесена в іншій справі за інших фактичних обставин та з іншим складом сторін. 
Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення (частина третьої статті 401 ЦПК)
Отож, оскільки доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, колегія суддів касаційну скаргу залишила без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції – без змін [3].
Вищевикладене дозволяє зробити висновок щодо оптимізації законодавчого врегулювання процедури перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами, підпорядкування цивільного процесу завданню ефективного захисту прав та інтересів особи, яка звертається до суду. Однак, дослідження матеріалів судової практики виявляє проблемні питання щодо перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами, зокрема, суди при розгляді окремих справ іноді невірно тлумачать підстави перегляду за нововиявленими обставинами. Забезпечення Верховним Судом єдності судової практики розглядається як гарантія усунення недоліків правозастосування при перегляді судових рішень за нововиявленими обставинами. 
 
Список використаних джерел:
1. Мудрецька Г. В. Актуальні питання перегляду судових рішень у зв’язку з нововиявленими обставинами в цивільному процесі. Науковий вісник публічного та приватного права, випуск 2, 2015. С. 46.
2. Постанова Верховного Суду від 21 лютого 2018 року справа № 454/3003/14-ц. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://reyestr.court.gov.ua /Review/72378039.
3. Постанова від 10.01.2019 по справі № 1321/2658/2012 Касаційний цивільний суд Верховного Суду. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakononline.com.ua/coart_decisions/show/79161722.

 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція