... Час - те ж, що й гроші: не витрачайте його намарно, і у вас буде його достатньо (Г. Левіс) ...

Головне меню

Науково-практична Інтернет-конференція 03.03.2015 - Секція №2
Застосування права відображається в інтелектуальній діяльності суб’єкта правозастосування, а також у вигляді стадій відповідної процедури. З огляду на це, виникає необхідність у з’ясуванні природи правозастосовної діяльності, оскільки вона здебільшого зводиться до дій, спрямованих на прийняття, ухвалення певного рішення або видачу відповідного акту уповноваженою особою. Також доцільно встановити чи є останні проявами досліджуваної діяльності. 
Даних питань різною мірою торкалися у своїх дослідженнях такі науковці як В.Б.Авер’янов, К.С. Бєльський, В.М. Горшенєв, І.Я. Дюрягін, С.Г. Краснояружським, В.О.Тарасовою.
Основна відмінність двох найбільш імовірних проявів правозастосування в адміністративному процесі та процедурі полягає у специфіці інтелектуальної діяльності [1]. Мова йде про здійснення кваліфікації обставин справи в одному випадку та її остаточне вирішення – в іншому. Відтак можна вести мову про різний характер таких видів інтелектуальної діяльності, а саме про виключно процесуальний та матеріально-процесуальний. 
Оскільки правозастосування по суті є функцією уповноваженого органу, закріпленою в матеріальній нормі, визнання інтелектуальної діяльності суто процесуального характеру правозастосовною, є некоректним.
Важливим моментом є питання адміністративної дискреції. Це зумовлено тим, що часто правозастосування нерозривно пов’язане з діями, які виходять за межі процесу, але покликані його забезпечувати [2, с. 117]
Прояв матеріальної норми обов’язково повинен мати інтелектуальний характер, оскільки в протилежному випадку, норма не буде діяти та не матиме жодної публічної владної складової. 
Отже, не є правильним об’єднання усіх стадій адміністративного процесу та зведення їх до правозастосування. 
Застосуванням можна визнавати діяльність контролюючого спрямування, оскільки вона має подібну природу до діяльності правозастосовного спрямування, не дивлячись на власні особливості організаційно-правового характеру [3, с. 98-100]. Так, перевірка фактичних обставин на відповідність змодельованим у правових нормах ситуаціям є спільною для обох зазначених видів діяльності. 
Очевидною є наявність правозастосування в ході вирішення питання щодо наявності або відсутності певних фактичних обставин у адміністративно-процедурних відносинах, що складаються в ході надання-отримання адміністративних послуг. Так, уповноваженою особою оцінюються та досліджуються факти шляхом співвіднесення їх з моделлю, запропонованою в нормі матеріального права, що має своїм наслідком прийняття відповідного рішення [4, с. 21-23].
Отже, правозастосовні аспекти адміністративного процесу та процедури полягають насамперед у тому, що орган публічної адміністрації (суб’єкт владних повноважень, орган публічної влади) застосовує норми матеріального права шляхом здійснення інтелектуальної діяльності, спрямованої на встановлення наявності, відсутності певних фактичних обставин, а також їх відповідності чи невідповідності конкретним нормам матеріального права, що має своїм результатом прийняття відповідного рішення, яке можна назвати просто застосуванням, оскільки воно є виключно процесуальним, а правозастосування обов’язково повинне мати матеріально-процесуальний характер. 
 
Список використаних джерел:
1. Авер’янов В.Б. Значення адміністративних процедур у реформуванні адміністративного права / В. Б. Авер’янов // Часопис Київського університету права. – 2009. – № 3. – С. 8-14.
2. Адміністративне право України: підручник [для юрид. вузів і фак.] / [Ю.П. Битяк, В.М.Гаращук, О.В. Дьяченкота ін.]; за ред. Ю.П. Битяка. – К.: ЮрінкомІнтер, 2005. – 544 с.
3. Бандурка О.М. Адміністративнийпроцес : підручник для вищих навч. закладів / О.М.Бандурка, М.М. Тищенко. – К.: Літе-ра ЛТД, 2001. – 336 c.
4. Голосніченко І. Правове регулювання надання державних управлінських послуг та вирішення адміністративних спорів / І. Голосніченко // Право України. – 2003. – № 10. – С. 86-89. {jcomments on}
 
 

-
English French German Polish Romanian Russian Ukrainian
2022
August
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Національний розвиток держави і права повинен ґрунтуватися, у першу чергу, на:
 
На Вашу думку чи забезпечують реалізацію принципу верховенства права законодавчі реформи 2020 року?
 

Наші видання

Збірник матеріалів конференції(17.05.2012 року)
Система Orphus
Повну відповідальність за зміст опублікованих тез доповідей несуть автори, рецензенти та структурні підрозділи вищих навчальних закладів та наукових установ, які рекомендували їх до друку.

Лічильники і логотипи

Актуальна Юриспруденція